Skip to Main Content
DePaul's student-run newspaper since 1923
DePaul's Student Newspaper — Since 1923

The DePaulia

DePaul's Student Newspaper — Since 1923

The DePaulia

DePaul's Student Newspaper — Since 1923

The DePaulia

A 10-pound sack of white rice usually costs betwen $10 and $15 but yields nearly 100 servings, making it a cheap, versatile food. (Kevin Gross / The DePaulia)

Cheap eats: Rice makes for ideal college meal

Kevin Gross / March 8, 2015

For many college students, food can seem like one of those costs that get in the way of more important things, like textbooks or whiskey. Cooking, specifically, can seem both expensive and time consuming,...

Load More Stories